Skip to main content

Letošní vedra a horké dny jsou zřejmě za námi. V tématu NAD ZEMÍ se zabýváme i aktuálně pociťovanými extrémy jako jsou vlny veder, povodně a sucho. S rostoucí světovou populací jsou jejich dopady na společnost a lidský organismus stále významnější. Vlny veder se řadí k nejrizikovějším meteorologickým jevům v Evropě z hlediska dopadu na úmrtnost. V souvislosti s probíhající změnou klimatu dochází k nárůstu četnosti a intenzity těchto období i ve střední Evropě. Jak se vyvíjí trend rizika úmrtnosti v důsledku horka? A které skupiny jsou nejvíce ohroženy?

Tematický článek s komentářem Aleše Urbana z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR si můžete přečíst na Aktuálně.cz
Vedra jsou v Česku stále smrtelnější. Nejohroženější jsou rozvedené seniorky z Prahy

Článek “Vlny veder v ČR: Zvýšení rizika úmrtnosti v posledním desetiletí a naléhavost cílených opatření v oblasti veřejného zdraví” shrnující nejnovější výsledky v problematice vlivu extrémního horka na úmrtnost v Česku (včetně citací na vědecké publikace) byl publikován v časopise Meteorologické zprávy u příležitosti výročí 60. let od založení Ústavu fyziky atmosféry AV ČR (ÚFA). Autorem článku je Aleš Urban a další kolegové z ÚFA.

 

Vlivem příznivého socioekonomického vývoje v rozvinutých zemích docházelo ke klesajícímu riziku úmrtnosti souvisejícím s horkem během druhé poloviny 20. století. Klesající trend ovšem postupně zpomaloval a nejnovější studie, včetně ČR, ukazují na zastavení a někdy i zvrat a nárůst. V ČR výsledky prokázaly zastavení klesajícího trendu na přelomu tisíciletí, a naopak rostoucí trend v posledních dvou dekádách (2000–2019). Tento zvrat je zapříčiněn významným nárůstem četnosti a intenzity vln veder v oblasti střední a východní Evropy v minulé dekádě a zároveň i rostoucí zranitelností populace ČR kvůli jejímu stárnutí. Nejvyšší riziko úmrtí v souvislosti s vlnami veder bylo zjištěno u žen ve věku 85+ let a u lidí s chronickým kardiovaskulárním či respiračním onemocněním. Vzhledem k očekávanému stárnutí populace i v budoucích letech je zapotřebí směřovat ochranná adaptační opatření zejména do oblasti zdravotní a sociální péče o lidi v seniorním věku.

 

Skupiny podle rodinného stavu: Relativní nárůst rizika úmrtí při vysokých teplotách vzduchu (99. percentil rozdělení průměrné denní teploty v letních měsících) oproti referenční teplotě s nejnižším rizikem úmrtí. Jedním ze zajímavých výsledků bylo zjištění významně vyššího rizika úmrtí v důsledku horka u rozvedených žen ve srovnání s rozvedenými muži i ostatními skupinami podle rodinného stavu.

 

 

Problematikou vztahů mezi proměnlivostí počasí a lidským zdravím se oddělení Klimatologie na Ústavu fyziky atmosféry AV ČR (ÚFA) zabývá dlouhodobě. Toto téma také propojuje ÚFA a Ústav informatiky AV ČR.