Skip to main content

Dne 10. dubna 2025 proběhl na Ústavu geoniky Akademie věd České republiky v Ostravě seminář „Tajemství věcí kolem nás: Od molekul k materiálům“, určený žákům nejvyšších ročníků ZŠ Ostrčilova Ostrava a jejich švédským kolegům, kteří k nim zavítali v rámci programu Erasmus+.

Proč je sklo průhledné, kov pevný a plast tak tvárný? Co mají společného chytré telefony, trička mosty nebo třeba jílové minerály? V této popularizačně-naučné přednášce (V.Valovičová) jsme se podívali na běžné předměty kolem nás očima vědy. Ukázali jsme si, jak materiály vznikají, z čeho se skládají a proč mají takové vlastnosti, jaké mají. Účastníci se dozvěděli, co se skrývá na úrovni molekul, a jak tyto malé stavební kameny určují vlastnosti předmětů, které každý den používáme. Od přírodních materiálů až po moderní technologie, od historie k budoucnosti – společně jsme nahlédli do světa materiálů a seznámili se s problematikou identifikace a charakterizace nejen jílových minerálů podle jejich struktury, mineralogického a chemického složení a fyzikálně-chemických vlastností.

S ohledem na zahraniční účastníky byla součástí programu také úvodní přednáška představující Ústav geoniky, jeho hlavní vědecká zaměření a aktivity v rámci programu Strategie AV21. Značný zájem vzbudila také expozice vybraných minerálů a hornin. Seminář byl zakončen komentovanou prohlídkou výzkumného pracoviště vodního paprsku. Účastníci se seznámili s nejnovějšími poznatky v oblasti jeho průmyslového využití a měli možnost zhlédnout praktickou ukázku řezání materiálů pomocí této progresivní technologie.

Akce se uskutečnila za podpory programu Dynamická planeta ZeměStrategie AV21, podprogram Stopy člověka.