Skip to main content

Zemětřesení o síle 7,7 dne 28. března 2025 zasáhlo Myanmar. Zemětřesení mělo epicentrum poblíž Mandalaje v pohraniční oblasti Sagaing–Mandalaj (obr. 1) a vzniklo v důsledku posunu na zlomu v hloubce 10 km. Za 12 min následoval dotřes o magnitudu 6,4.

Zemětřesení bylo mělké, podle americké geologické služby USGS se ohnisko nacházelo v hloubce 10 km, v hustě oblasti osídlené, škody jsou proto veliké. V myanmarském hlavním městě Neipyijto se propadly silnice a částečně zřítily stropy budov, přičemž poškozeny byly i domy a náboženské svatyně. V Sagainu se zřítil most Ava. Silné otřesy postihly také Thajsko, v Bangkoku otřesy způsobily kývání budov a vyvolaly paniku mezi obyvateli. V Bangkoku se také zřítila stavba třicetipatrového mrakodrapu, v troskách jsou desítky dělníků, v oblasti je vyhlášen stav nouze. Otřesy byly silně cítit i v sousední čínské provincii Jün-nan, kde ve městě Žuej-li na hranicích s Myanmarem došlo k poškození budov a zranění obyvatel. Zemětřesení zasáhlo také další čínské provincie, včetně Kuej-čou, Kuang-si a S’-čchuanu. Ve čtvrti Chatuchak se zřítila rozestavěná budova a bylo pozastaveno metro i železniční doprava. Otřesy byly cítit také v Čiang Mai a většině regionů země. Ve Vietnamu lidé opouštěli budovy v Hanoji a Ho Či Minově Městě. V Indii bylo zemětřesení zaznamenáno v širší oblasti Dillí a v centrálním regionu kolem 11:50 místního času, což vedlo k evakuaci budov.

 

Obr. 1: Pozorovaná intenzita a epicentrum zemětřesení v Myanmaru u Mandalaje ze dne 28.3. 2025,  protažení naznačuje posun podél rozsáhlejší zlomové plochy orientované S-J. Šedá barva značí hustotu osídlení. (zdroj: U.S. Geological Survey, www.usgs.gov)

 

Geologii Myanmaru formují dynamické tektonické procesy spojené s pohybem tektonických desek, zejména severním posunem Indické desky směrem k jihovýchodní Asii (obr. 2). Země leží na styku tří tektonických jednotek, tj. Indické desky, Barmské mikrodesky a bloku Shan-Thai, které jsou odděleny severně orientovanými zlomy. Na západě se nachází strmá subdukční zóna, která odděluje pobřežní část Indické desky od Barmské mikrodesky, jež pokrývá většinu Myanmaru (obr. 3). Středovýchodní oblast protíná pravostranný zlom o délce přes 1 000 km, táhnoucí se od jihu k severu (obr. 2).

Zemětřesení o magnitudu 7,7, které 28. března 2025 zasáhlo oblast poblíž Mandalaje v Myanmaru, bylo důsledkem horizontálního posunu podél zlomu na rozhraní Indické a Eurasijské desky. Ohniskový mechanismus naznačuje, že k pohybu došlo buď na severně orientovaném, strmě uloženém pravostranném zlomu, nebo na západně orientovaném, strmě uloženém levostranném zlomu. Tento mechanismus je v souladu s možností, že otřesy byly spojeny s pravostranným zlomem Sagaing, který tvoří hranici mezi Indickou a Sundskou deskou.

Přestože jsou zemětřesení často zobrazována jako body na mapách, událost této velikosti je vhodnější popisovat jako posun podél rozsáhlejší zlomové plochy. U zemětřesení s horizontálním posunem, jako bylo zemětřesení z 28. března 2025, se odhaduje, že délka zlomu dosahuje přibližně 165 km a šířka kolem 20 km (viz. obr. 1). Tato oblast v minulosti zažila několik podobně silných zemětřesení. Od roku 1900 bylo v okruhu přibližně 250 km od epicentra zaznamenáno šest otřesů o magnitudu 7 a vyšší. Nejnovější z nich, o síle 7,0, zasáhlo region v lednu 1990 a vedlo ke zřícení 32 budov. Jižně od epicentra se v únoru 1912 odehrálo zemětřesení o magnitudu 7,9. V rámci této široké zóny tektonické deformace si další silná zemětřesení, včetně otřesů o magnitudu 7,7 v roce 1988, vyžádala desítky obětí.

Obr. 2: Tektonická situace v Myanmaru s vyznačenými zemětřeseními podél zlomu Sagajang (podle Oryang a spol., 2023)

 

Obr. 3: Tektonická situace v Myanmaru, příčný řez od západu k východu (podle Rangin a spol., 2013)

 

Obr. 3: Zemětřesení zachytily i seismické stanice v ČR. Záznam ze seismické stanice v Kašperských Horách (KHC). Data se zobrazují do půlhodinových řádků, které přibývají pod sebe (časové hodnoty jsou ve světovém čase tj. o hodinu méně našeho času), šipka značí příchod seismické vlny myanmarského zemětřesení o síle 7,7, druhá šipka značí příchod následného zemětřesení o síle 6,4.