FAQ (Frequently Asked Questions) je zkratka pro „Často kladené otázky“. Jedná se o seznam nejčastěji pokládaných otázek a odpovědí na ně, který slouží k poskytnutí rychlých a stručných informací o daném tématu. A jelikož předpokládáme, že mnoho otázek člověka napadne i při prohlížení těchto stránek, na vybrané otázky se budeme snažit jednoduše a věcně odpovědět.
Lze předpovědět zemětřesení?
Předpověď zemětřesení není v dnešní době uskutečnitelná. S jistotou víme jen to, kde všude se nacházejí seismické zlomy. Pokud víme, kdy tam naposledy bylo velké zemětřesení, často dovedeme spočítat, že je v té oblasti už kumulované velké napětí – za desítky, někdy stovky let. Z toho nepoznáme, jestli se zemětřesení akutně blíží, můžeme ale odhadnout, jak velké bude, až nastane. (Václav Kuna, GFÚ)
Předpovídat s přesností zemětřesení se zatím opravdu nedá. A to i přes to, že je po celém světě poměrně hustá síť stanic. Je to, jako když ohýbáte pravítko – tušíte, že praskne, ale nevíte přesně, na kterém místě a kdy. (Jan Zedník, GFÚ)
Jak vznikají blesky?
Blesky vznikají v atmosféře v důsledku nabíjení oblaků elektrickým nábojem. Elektrický náboj se separuje v oblaku, přičemž se na jednom místě hromadí negativní a na druhém kladné náboje. Tento proces vytváří elektrické pole a ionizuje okolní vzduch, vytvářející vodivou cestu. Před bleskovým výbojem mohou nastat předbleskové výboje, což jsou slabší elektrické jevy. Hlavní bleskový výboj nastává, když dosáhne dostatečného elektrického potenciálu. Pohybující se elektrony a ionty vytvářejí záblesk světla, který vnímáme jako blesk. Blesk je doprovázen hlasitým zvukem zvaným hrom, který vzniká tlakovými vlnami. Blesky mohou zasáhnout různé cíle na zemi, včetně stromů, budov a dalších objektů. Bouřky jsou často spojeny s blesky, a proto je důležité dodržovat bezpečnostní opatření během bouřkového počasí. Studium blesků a jejich vzniku pomáhá lépe porozumět atmosférickým jevům a zvyšuje bezpečnost v případě bouřek.
Proč se stávají důlní neštěstí?
Důlní neštěstí mohou vznikat z různých důvodů a často je možné je rozdělit do několika kategorií. Níže uvádíme několik hlavních faktorů, které mohou vést k důlním neštěstím:
- Technické závady a poruchy: Poruchy technického vybavení, jako závažné poruchy, kolapsy šachet, selhání ventilace nebo elektrických zařízení, mohou způsobit vážná nebezpečí pro důlní pracovníky.
- Nedostatečná bezpečnostní opatření: Nedostatečná implementace bezpečnostních postupů a opatření, chyby ve výcviku pracovníků nebo ignorování bezpečnostních standardů mohou zvýšit riziko důlních nehod.
- Přirozené katastrofy: Přírodní události, jako jsou zemětřesení, povodně nebo sesuvy půdy, mohou mít fatální následky v důlních oblastech.
- Člověkem způsobené faktory: Nesprávné lidské chování, zanedbávání bezpečnostních pravidel, nedostatečná údržba zařízení nebo nedostatečné monitorování důlního prostředí mohou přispět k vzniku nehod.
- Výbuchy plynů: Akumulace zápalných plynů, jako je metan, a jejich následné výbuchy jsou jedním z nejčastějších nebezpečí v dolech.
- Ztráta stability: Průlom nádloží, zával, deformace pilířů a jiné fenomény vznikají vlivem snížené stability důlních děl na základě špatně vedených důlních děl, absence výztuže, ale mj. i zvýšeným tlakem z nadloží
Je důležité zdůraznit, že kombinace těchto faktorů může přispět k vzniku vážných důlních neštěstí. Prevence a pravidelná revize bezpečnostních opatření jsou klíčové pro minimalizaci rizik a ochranu životů pracovníků v podzemí
Jak vzniká sesuv?
Sesuv je relativně rychlý, krátkodobý klouzavý pohyb horninových hmot na svahu podél jedné nebo více průběžných smykových ploch. Tento terénní tvar vzniká při relativně rychlém přemisťování horninových hmot po svahu, přičemž část hmot se nasune na původní terén v předpolí. K sesuvnému pohybu dochází, když jsou splněny morfologické, geologické, hydrogeologické a klimatické předpoklady. Sesuv může být způsoben porušením stability svahu v důsledku přírodních procesů nebo lidské činnosti. Sklon svahu náchylného k sesuvu půdy obvykle přesahuje 22 stupňů.
K sesuvu dochází, když dojde k narušení stability svahu v důsledku přírodních procesů nebo lidské činnosti. Nestabilitu svahů může způsobit zvýšení obsahu vody v půdě, suti nebo horninách, když voda vyplňuje spáry a mění pevnou vazbu mezi zrny zeminy či skalního masivu. Voda může působit jako mazadlo na rozhraní vrstev, usnadňující klouzání. Změny porostu nebo odstranění vegetace mohou rovněž přispět k nestabilitě svahu. Soudržnost hornin může být narušena zmrznutím a zvětráváním.
Jak zkoumáme magnetické pole Země v geologické historii?
Magnetické pole Země tvoří štít před kosmickým zářením a nabitými částicemi ze Slunce. Není však stálé a proměňuje se ať už v rámci dnů, desítek, statisíců či milionů let. Všimli si toho již námořníci při svých zaoceánských výpravách, kteří vytvářeli první mapy magnetické deklinace nezbytné pro navigaci.
Horniny fungují jako „paměťové médium“ změn magnetického pole Země. Tuto vlastnost umožňuje přítomnost magnetických minerálů (např. magnetitu či hematitu) v nich obsažených. Magnetické minerály získávají, prostřednictvím mechanizmů vysvětlených níže tzv. remanentní magnetizaci, která zachovává informaci o tehdejším geomagnetickém poli.
Základní typy remanentní magnetizace jsou:
- Termoremanentní magnetizace (TRM)
- Typická pro vulkanické horniny. Ale i člověk od okamžiku, kdy zkrotil oheň, začal postupně vytvářet objekty a materiály, které TRM zachovávají (např. různé výrobní objekty, keramika, cihly apod.).
- Princip TRM spočívá v tom, že když magnetické minerály obsažené např. v magmatu zchladnou pod tzv. blokující teplotu (pro magnetit je to cca 550 °C), dojde k zablokování magnetických domén ve směru aktuálního geomagnetického pole. Tento typ magnetizace je velmi stabilní a dlouhodobě uchovává směr i intenzitu geomagnetického pole.
- Deposiční remanentní magnetizace (DRM)
- Typická pro sedimentární horniny.
- Podstatou DRM je, že magnetické minerály se při sedimentaci orientují podle směru geomagnetického pole. Po zpevnění sedimentu se tato orientace zachová.
- Chemická remanentní magnetizace (CRM)
- Vzniká při chemických změnách v hornině – například při diagenezi nebo oxidaci, kdy nově vznikající magnetické minerály (např. při oxidaci primárních minerálů železa vzniká často goethit) získávají remanentní magnetizaci v aktuálním geomagnetickém poli.
Pomocí magnetometrů a metod magnetického „čištění“ (demagnetizace), dokážeme minulé projevy geomagnetického pole dešifrovat. Aplikace těchto poznatků najdeme v rekonstrukci pohybů litosférických desek, datovaní stáří hornin a dávných civilizací, pochopení změn klimatu, rekonstrukci magnetického pole Země, sledování znečištění z průmyslových emisí, zkoumání vývoje magnetotaktických bakterií a navigace živočichů, řízení průzkumu přírodních zdrojů, studiu vývoje hlubokého nitra Země a odhalování historie sluneční soustavy.
Obrázek: Stereoskopická vizualizace zobrazující jednoduchý model magnetického pole Země. Magnetické pole částečně chrání Zemi před škodlivými nabitými částicemi vycházejícími ze Slunce. Kredit: Goddardovo středisko vesmírných letů NASA
Autoři: Š. Kdýr, H. Ucar, L. Kouklíková (GLÚ)
Co se stane když „hoří skála“
Požár
Máme ještě v živé paměti mohutný požár Českého Švýcarska z července 2022. Požár byl způsobený člověkem (s největší pravděpodobností žhářstvím), vznikl v Malinovém dole 1 km východně od Hřenska. Během devíti dnů se požár rozšířil na plochu 16 km2 mezi Hřenskem a Meznou a zasáhl souvisle zalesněnou oblast národního parku, naštěstí téměř bez lidských sídel. Jednalo se o největší požár v historii České republiky. Dopady požáru si umíme dobře představit na lese (biotě celkově) i půdní hmotě, ale víme něco o tom, co udělal požár s pískovcovými skalami? Pracovníci Geologického ústavu AV ČR, Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR a Přírodovědecké fakulty UK se během uplynulých dvou let věnovali několika tématům souvisejícím s vlivem požáru na pískovcové skály. Zde shrneme část výsledků jejich studia, které dál probíhá a bude prezentováno v populárních i odborných časopisech.
Co se zjistilo
Poškození skal má různou intenzitu a na skalních stěnách se vyskytuje buď lokálně, nebo souvisle podél stěn. Nejvýraznějším efektem poškození způsobeného požárem, je tvorba prasklin subparalelních k povrchu stěn, doprovázená odlupováním povrchových skalních šupin. Odlupování bylo pozorováno i na volně ležících balvanech ve dnech údolí. Na skalních stěnách dochází k odlupování od země až do výšky 2–3 m (méně často i více, především tam, kde v blízkosti skal rostly vysoké stromy). Některé odloupané skalní šupiny ležely i relativně daleko od skal (až 2 m), což ukazuje na explozivní oddělování při „vaření“ vody uvnitř skalního masivu. Pískovec je totiž porézní hornina obsahující velké množství skalní vlhkosti, a tak se při ohřátí voda uvnitř mění na páru, které se snaží uniknout ven. Velikost a hmotnost šupin je proměnlivá, pohybuje se od několika centimetrů až po decimetry. Tloušťka šupin se pohybuje od milimetrů do zhruba 15 cm. Největší pozorovaná oddělená šupina měla rozměry přibližně 50 × 70 × 10 cm a vážila přes 20 kg.
Dalším viditelným poškozením skalních stěn způsobeným požárem je jejich zčernání způsobené spálením organické hmoty (hub, lišejníků, mechů) a zejména také atmosférickou depozicí jemného popílku. Výrazná barevná změna postihla i horninu pod vlastním povrchem. Světle nažloutlá barva původní horniny byla žárem změněna na sytě rezavě oranžovou, červenou nebo narůžovělou, někde i šedobílou.
Bylo zjištěno, že tyto barevné změny jsou způsobené jen malými změnami v minerálním složení pískovce. Převážně totiž došlo k částečné transformaci kaolinitu na metakaolin a také k oxidaci železa přítomného v některých minerálech. Z dřívějších experimentálních prací je možné určit, že tyto barevné a mineralogické změny naznačují teploty na povrchu a blízkém pod povrchu skal v rozmezí 250–550 °C.
Dalším zajímavým poznatkem byly předběžné propočty množství opadaného materiálu ze skal. Na základě vážení opadaného materiálu na málo, středně a hodně poškozených místech bylo zjištěno, že množství opadu se pohybuje v rozmezí jednotek (desítek) gramů až po několik kilogramů na jeden metr čtvereční poškozené skály.
Nezanedbatelným důsledkem ohoření skal je také příspěvek písčité složky do požárem zničených půd, což může lokálně zpomalovat proces jejich obnovy.
Jak to bude dál
Na základě nově zjištěných i dříve publikovaných poznatků lze předpokládat následující vývoj ohněm poškozených skalních výchozů:
- postupné opadání odpraskaných šupin na vertikálních stěnách
- postupně se zrychlující rozpad šupin, které byly částečně odpojeny od skal, ale stále ještě zůstaly na místě v horizontálních nebo skoro horizontálních pozicích
- velmi rychlý rozpad opadaných šupin (až na písková zrna) na zemi a následné rozptýlení písku do okolní půdy (rozpad šupin bude lokálně záviset na expozici, počtu a intenzitě působících klimatických událostí jako jsou prudké deště, mráz, kroupy, atd.)
- postupně dojde k „zacelení“ odpadlými šupinami nově odkrytých skalních povrchů vznikající skalní „krustou“ složenou jak z minerálních složek, tak lišejníku a vláken hub
- a postupně dojde i k částečnému „vymytí“ popela z povrchu skal, překrytí novými lišejníky a tedy ke sjednocení barev do původního vzhledu.
Když bychom to shrnuli, příroda si prostě poradí a skály budou během několika let (možná prvních desítek) vypadat jako dříve. Koneckonců, jak ukazují záznamy v půdních horizontech, takových požárů už na území Českého Švýcarska bylo v historii více.
Obr. 1: Celkový pohled na požárem zasaženou krajinu Českého Švýcarska v oblasti Dlouhého dolu (říjen 2022). Foto M. Filippi
Obr. 2: Detail povrchu ohořelého balvanu pískovce s barevnými změnami (říjen 2022). Foto M. Filippi
Obr. 3: Část skalní stěny se silným opadem šupin (říjen 2022). Foto M. Filippi
Obr. 4: Srovnání stejného skalního výchozu z října 2022 a února 2024 ukazuje rozpad opadaných skalních šupin na písek i obnovu vegetace. Foto M. Filippi
Obr. 5: Snímek z května 2025 ukazuje obnovu vegetace v postižené oblasti, ale i to, že z dálky si už stopy po požáru na skalách ani neuvědomujeme. Foto M. Filippi
Další informace: Michal Filippi a Jiří Adamovič, Geologický ústav AV ČR
Jak se chovat při zemětřesení?
Zemětřesení často přicházejí nečekaně a bez varování. V České republice se silná a ničivá zemětřesení vyskytují naštěstí jen zřídka, přesto ani naše území není zcela bez rizika. Slabší otřesy jsou zaznamenávány pravidelně – a právě jejich sledování a pečlivá analýza je důležitá nejen pro naši bezpečnost, ale i pro celkové poznání procesů, které probíhají hluboko pod zemským povrchem. Zemětřesení však bývají mnohem častější a silnější v některých oblastech, kam Češi rádi cestují – například ve Středomoří nebo v Turecku. Tam může dojít k výrazným otřesům, které ač trvají jen několik vteřin až minut, mohou způsobit rozsáhlé škody a ohrozit lidské životy.
Když zemětřesení udeří, nejdůležitější je zachovat klid a chránit se. Uvnitř budov je nejbezpečnější schovat se pod pevný stůl nebo se přitisknout k nosné zdi mimo dosah oken. Vyhýbejte se výtahům a snažte se nevybíhat ven během otřesů a krátce po nich – právě panika a padající kusy staveb často způsobují nejvíce zranění. Velkým rizikem jsou například padající komíny. Po skončení otřesů zkontrolujte, zda nedošlo k únikům plynu či požárům, a sledujte pokyny záchranných složek. Telefonní síť a silnice by měly zůstat volné pro složky integrovaného záchranného systému.
Více informací lze nalézt například na této adrese: https://www.zachranny-kruh.cz/mimoradne-udalosti/geologicka-rizika/co-delat-v-pripade-zemetreseni.html
Příklad destruktivních dopadů zemětřesení o magnitudu M7.8, které zasáhlo Turecko dne 6. 2. 2023 (zdroj obrázku: https://www.emsc-csem.org/Special_reports/?id=271 )
