Skip to main content

Filip Tomek z Geologického ústavu AV ČR a Prokop Závada z Geofyzikálního ústavu AV ČR spolupracují na projektu “Geometrie magmatických těles a vulkano-tektonické jevy”.

Zajímáme se hlavně o tvary podpovrchových magmatických těles, architekturu přívodních drah magmatu a vnitřní strukturu vulkánů. V různých sopečných tělesech v Českém středohoří (např. Říp, Bořeň, Hradiště, Doubravská hora a další) a Krušných horách (altenbersko-teplická a tharandtská kaldera) mapujeme jejich vnitřní stavby a pukliny geologickým kompasem a používáme geofyzikální metody. Zároveň v laboratoři modelujeme tvary sopečných těles a vývoj přívodních magmatických systémů pod sopkami. Tak nahlédneme do nitra vyhaslých sopek a dynamiky jevů, které jsou příčinou současných sopečných procesů.

Co ještě chystáme? Připravujeme několik populárně naučných a hlavně zábavných videí pro děti, středoškolské studenty a zájemce o studium geověd na Univerzitě Karlově. V této chvíli máme natočený materiál pro epizodu z Veletrhu vědy k vulkanické činnosti na Islandu. Následující epizody se budou věnovat geologické minulosti a mytologii hory Říp, vzniku zemětřesení, vývoji života v prvohorách a přemýšlíme o dalších.

 

Fotografie z laboratoře Analogového modelování (GFÚ); foto: K. Voráčová (GFÚ)

 

Fotografie z Veletrhu vědy (Akademie věd ČR)

 

Natáčení epizody o vzniku zemětřesení; foto: K. Voráčová (GFÚ)