Skip to main content

Ve čtvrtek 8. února 2024 v brzkých ranních hodinách (okolo 6:30 SEČ, 5:30 UTC) začala severovýchodně od hory Sýlingarfell, poloostrov Reykjanes, intenzivní seismická aktivita. Přibližně o 30 minut později začala v místě sopečná erupce. Puklina je dlouhá asi 3 km.

Geofyzikální ústav AV ČR společně s Ústavem struktury a mechaniky hornin AV ČR provozuje na poloostrově Reykjanes seismickou sít Reykjanet. Nejbližší stanice k současné erupci ze sítě Reykjanet jsou – Lágar (LAG) a Littla Skogárfell (LSF). Zvýšená seismická aktivita, tzv. seismický roj probíhá v oblasti již od října 2023. Souvisí s migrací magmatu a přerozdělením napětí v zemské kůře. Na grafu níže jsou patrné dvě relativně klidné fáze bez výrazné seismické aktivity, první během úterý, druhá v noci ze středy na čtvrtek. Druhá z nich je následovaná výrazným zvýšením seismické aktivity ve čtvrtek ráno, krátce předcházející erupci.

Současná erupce je na podobném místě, jako byla prosincová a také s podobným objemem vytékající lávy.

Snímek z průzkumného letu islandské pobřežní stráže ze dne 8. 2. 2024 (Foto: Björn Oddsson), zdroj: Icelandic Met Office (IMO).

 

 

Graf s časovým vývojem seismicity (48 h) a mapa s epicentry, poloostrov Reykjanes. Zdroj: Icelandic Met Office (IMO), staženo 8. 2. 2024 / 15:20 UTC

 

 

Záznam ze stanice Littla Skogárfell (LSF), která se nachází z našich stanic nejblíže místu erupce. Data se zapisují do řádků po jedné celé hodině. Od 5 hodiny ranní (čas je v UTC, tedy o hodinu méně našeho času; SEČ: UTC+01:00) je patrná zvýšená seismická aktivita, která předcházela erupci. Zdroj: Geofyzikální ústav AV ČR

 

Zdroje:

Islandské meteorologická služba IMO – Icelandic Met Office (https://en.vedur.is/about-imo/news/a-seismic-swarm-started-north-of-grindavik-last-night)

Islandská rozhlasová stavice RÚV (https://www.ruv.is/english/2024-01-14-an-eruption-has-begun-north-of-grindavik-401887).