Skip to main content

Od jara 2021 poutají pozornost vědců i světových médií vulkanické projevy v jihozápadní části ostrova na poloostrově Reykjanes. Na letošním VELETRHU VĚDY (30. 5.–1. 6.) se proto budeme na stánku Dynamická planeta Země tematicky věnovat právě Islandu.

Vulkanickou aktivitu na Reykjanesu pomáhá monitorovat i česká síť seismických stanic Reykjanet.

Seismickou síť REYKJANET vybudoval Geofyzikální ústav ve spolupráci s Ústavem struktury a mechaniky hornin na konci léta 2013. Přístrojové vybavení sítě REYKJANET finančně podpořila Akademie věd ČR, provoz sítě dva projekty Grantové agentury České republiky a projekt Technologické agentury ČR.

 

Krátké shrnutí událostí na Islandu v posledních měsících:

Od října 2023 byl pozorován opakovaný výzdvih zemského povrchu v lokalitě Svartsengi. V listopadu došlo ke zformování magmatické žíly zasahující až pod město Grindavík, což způsobilo v oblasti velké poklesy povrchu a sérii zemětřesení. Jen několik kilometrů od města se 18. prosince 2023 vytvořila 4 km dlouhá trhlina, ze které prýštilo magma. Další erupce proběhly v lednu a únoru 2024.

Ta nejnovější, a stále probíhající, začala 16. března 2024 ve 21:23. Puklina, ze které vytéká láva, je ve stejné oblasti jako předchozí událost z 8. února 2024, tedy mezi kopci Hagafell a Stóra-Skógfell a je dlouhá přibližně 3.5 km.

Aktuality na webu GFÚ

Těšíme se na vás na stánku Dynamická planeta Země, který připravuje Geofyzikální ústav! Určitě se zastavte i na stánku Ústavu fyziky atmosféry, který letos slaví 60. leté výročí založení a na dalších stanovištích: Geologický ústav, Ústav struktury a mechaniky hornin, Ústav geoniky a Ústav informatiky.

 

Více o české seismologii na Islandu si budete také moci přečíst v dubnovém čísle časopisu Vesmír. Nebo můžete projít dřívější příspěvky od Lukáše Krmíčka z Geologického ústavu – Zrození nové islandské sopky Meradalir (říjen 2022) a Litli-Hrútur – životní cyklus nejmladší islandské sopky (listopad 2023).

 

První minuty po začátku erupce (16. 3 . 2024). Foto: islandská pobřežní stráž

Snímek z webových kamer (RÚV) – 20. 3. 2024